אגרוף תאילנדי

אגרוף תאילנדי היא אמנות לחימה שהתפתחה בתאילנד במשך למעלה מאלף שנים בכדי לאפשר התמודדות מול צבא בורמה שנהנה מיתרון כמותי משמעותי כמו גם מציוד לחימה עדיף. בתאילנדית מכונה אומנות לחימה זו בשם "מואי תאי" (Muay Thai) שפירושו אגרוף תאילנדי. Muay Thai התפתחה מן הMuay Boran (אגרוף עתיק) שהייתה שיטת לחימה שהתפתחה בקרב שבטים בצפון ממלכת סיאם (על גבול וייטנאם, לאוס ובורמה).
במקור נלחמו גם מעל גבו של פיל ותוך שימוש בנשק קר כגון מקלות ולהבים שונים. בהמשך, ולאור יעילותה, התפתחה שיטת לוחמה זו לספורט פופולארי לא רק בתאילנד אלא ברחבי העולם כולו.

מאומנות לחימה קטלנית לקרבות מגע מלא להם כללים ברורים

מעניין לציין כי לוחמי מואי בוראן בעבר הרחוק היו מלפפים ידיהם בחבלי כותנה ואז טובלים אותן בשרף עצים ומפזרים עליהן שברי זכוכית. מובן שכיום הכפפות שעוטים לוחמי אגרוף תאילנדי נועדו דווקא לרכך את המהלומות ולהפחית את הנזק ליריב.
בתאילנד חוגגים עד עצם היום הזה, ב17 למרץ מדי שנה, את יום האגרוף התאילנדי לזכר ניצחון אגדי של לוחם תאילנדי אשר נפל בשבי הבורמזי, נדרש להילחם בידיים חשופות עם סדרה של לוחמים בורמזים והביס אותם בזה אחר זה. בשנת 1767 הרג המלך התאי את הנסיך הבורמזי בקרב תוך שימוש באמנות הלחימה מואי תאי.
בתחילת המאה העשרים מלך תאילנד הסדיר את התחום והפך אותו לספורט לאומי, קרבות החלו נערכים בהתאם לחוקים מוגדרים, תוך שימוש בכפפות, ברחבה תחומה בחבלים (דמוית רחבת אגרוף מערבית) כאשר שופטים מוסמכים מפקחים, מנקדים ומכריזים על המנצח.

פריצת האגרוף התאילנדי לתודעה העולמית

בשנת 1988 נערך בלאס ווגאס קרב בין צ'נגפאוק קיאטסונגריט (Changpuek Kiatsongrit), אז אלוף תאילנד באגרוף תאילנדי, לבין ריק רופוס (Rick Roufus) אלוף אמריקה בקיק-בוקסינג. בסמוך לתחילת הקרב שבר רופוס במכת אגרוף את לסתו של יריבו אולם למרות זאת החל הלה להפגין עליונות בקרב תוך שהוא משתמש שוב ושוב בבעיטות נמוכות נגדן נותר רופוס ללא מענה. רופוס הובס לבסוף ואחיו, ריק רופוס, נסע לתאילנד להתמחות בשיטת הלחימה שהתבררה כעדיפה. ריק רופוס הפך למאמן של טובי הלוחמים שהתחרו בUFC (Ultimate Fighting Championship). אלוף עולם אחר בקיק בוקסינג אשר הובס על ידי לוחם אגרוף תאילנדי כפי שקרה לרופוס אימץ גם הוא את השיטה והחל ללמד אותה באקדמית הMMA המפורסמת שפתח- ג'קסון ווינקלג'ואן MMA אקדמי (כיום ג'קסון MMA).

אימוני אגרוף תאילנדי באקדמית Hajime נערכים כך שטכניקות יעילות מאומנות לחימה מרשימה זו תשמשנה בקרבות בסגנון MMA.