אמנויות לחימה משולבות- MMA Mixed Martial Arts

אקדמית Hajime מתמחה בהדרכה, אימון וקידום ספורט הMMA, לחימת מגע מלא בשיטה הכוללת מרכיבים משלל אומנויות לחימה. בשני העשורים האחרונים תחום הMMA הולך וצובר תאוצה בכל רחבי העולם בזכות יתרונותיו הרבים.
המתאמנים באומנויות לחימה משולבות רוכשים מיומנות בכמה סגנונות לחימה ולומדים לנצל טכניקות שונות כדי להשיג יתרון בקרב מול יריב בודד. מכיוון שכל אומנות לחימה התפתחה כמענה לצורך מסוים יש הגיון רב בשילוב בין שיטות לחימה שונות כדי לאפשר התמודדות עם מגוון רחב של מצבים.
חשוב להדגיש כי בדומה לאומנויות לחימה רבות אחרות הMMA כיום נחשב לענף ספורט לכל דבר, קרבות נערכים בהתאם לחוקים מוגדרים ובחלוקה לקטגוריות משקל וגילאים, ישנן תחרויות ברמות שונות, אזוריות, ארציות, בינלאומיות ואף אליפויות עולם ללוחמים מקצוענים ולחובבים.

מקורות לחימת MMA

כבר באולימפיאדות הקדומות ביוון העתיקה נערכו תחרויות לחימה בסגנון "פאנקרטיון" (פירוש השם "בכל הכוח וללא מעצורים) בו הכול מותר למעט נשיכות ועקירת עיניים. ברבות השנים ובמקומות שונים ברחבי העולם נעשו ניסיונות לפתח אומנות לחימה אולטימטיבית, הן לצרכי הגנה עצמית והן כספורט. רב האומן המפורסם ברוס לי עמל גם הוא על פיתוח שיטת לחימה כללית וגמישה אותה כינה Jeet Kune Do או Jun Fat Jeet (מסינית- ללא דרך מסוימת, ללא מבנה או מגבלות).
כיום משולבות בMMA טכניקות הלקוחות משלל שיטות לחימה וביניהן הג'יאו ג'יטסו הברזילאי, אגרוף תאילנדי, האבקות, קראטה, ג'ודו, גראפלינג ועוד. בקרב MMA הלוחמים מתגוששים, מחליפים מהלומות ובעיטות, מפילים זה את זה אל הקרקע, נעזרים באחיזות ריתוק וחניקות, הכול במטרה להכניע את היריב.

יתרונות רכישת מיומנות בלחימת MMA

לכל אומנות לחימה קהל הבוחר להתמקד בה, אולם גם הנלהבים ביותר מביניהם מכירים בעובדה שלמיומנות אותה הם רוכשים ישנן מגבלות ההופכות אותה לפרקטית פחות במצבים מסוימים.
מי שבוחרים להרחיב את יריעה, להשקיע את הזמן והמרץ הדרושים לפיתוח יכולות הלקוחות ממגוון שיטות לחימה, זוכים להפוך לוחמים המסוגלים להתמודד בהצלחה גם בקרבות בהם הטכניקות המיושמות אינן מוגבלות לכאלה הנהוגות בשיטה כזו או אחרת.

יתרון גדול נוסף של רכישת מיומנות בשלל סגנונות לחימה במקביל הוא פיתוח כושר גופני ויכולות פיזיות ומנטאליות רבגוניות. מכיוון שמדובר בספורט הדורש שילוב טכניקה, כוח וסיבולת המתאמנים באומנויות לחימה משולבות מחזקים שרירים בכל חלקי הגוף, לומדים לנוע ביעילות ולקבל החלטות בשברירי שנייה, כל זאת כדי לעשות שימוש בטכניקת תקיפה או הגנה המתאימה ביותר בכל מצב נתון.