ג'יו ג'יטסו ברזילאי

מקורותיו של הג'יו ג'יטסו הבריזלאי הם מן הג'ודו היפני. למעשה, בטרם החל שימוש רשמי בשם ג'ודו (jio du) לתיאור שיטת לחימה שפותחה בסוף המאה התשע עשרה ביפאן על ידי רב אומן Jigoro Kano נהוג היה לכנות שיטה זו בשם Kano Jujitso ובהמשך גם Jio Jitso.
ג'יגורו קאנו שלח מומחי ג'ודו לרחבי העולם כדי להפיץ את שיטתו, המהווה למעשה פילוסופיית חיים (פירוש השם ג'יו דו- הדרך העדינה). כך הגיע אומן הג'ודו מיטסו מאדה לברזיל בשנת 1914. מאדה הופיע בהדגמות בקרקס שהיה בבעלות חלקית של מר גסטאו גרייסי. במסגרת הדגמותיו נהג מאדה להתמודד בלחימה עם מי שבחרו לאתגר אותו, ביניהם כאלה שלחמו בטכניקות האבקות כמו גם אגרוף, לחימת רחוב ועוד.
בניו של גרייסי החלו להתאמן אצל מאדה והליו גרייסי, הקטן שבאחים ומי שנחשב עד היום אבי הג'יו ג'יטסו הברזילאי, התאים את הטכניקות שלמדו למבנה גופו הקטן. כך התפתחה תורת לחימה אשר אפשרה ללוחמים במשקל קל להתמודד בהצלחה גם מול יריבים כבדים וגדולים מהם בהרבה.

הUFC ופריצת הג'יו גיטסו הברזילאי לתודעה העולמית

לאורך ההיסטוריה האנושית כולה ובמקומות שונים ברחבי העולם נערכו תחרויות לחימה בסגנון חופשי, ללא הצמדות לטכניקה כזו או אחרת. בברזיל התפתחו קרבות Val Tudo ("הכול מותר") ובשנת 1993 התקיימה ברוח זו תחרות הUFC (Ultimate Fighting Championship) בארצות הברית. בשלוש מתוך ארבע אליפויות ה UFC הראשונות ניצח רויס גרייסי תוך שהוא מביס לוחמים גדולים ממנו שהגיעו מתחומי ספורט לחימת מגע מלא כגון אגרוף, קארטה, סומו ועוד. שיטת הג'יו ג'יטסו הברזילאי הייתה ייחודית, לחימת קרקע בלתי מוכרת שקשה היה להתמודד מולה. ככל שלוחמי ג'יו ג'יטסו ברזילאי הפגינו עליונות בתחרויות לחימה בסגנונות מעורבים כך גברה פופולאריות השיטה הן בברזיל, ארץ מוצאה, והן ברחבי העולם כולו. כיום ג'יו ג'יטסו ברזילאי מהווה חלק בלתי נפרד משיטת הMMA (Mixed Martial Arts או אומנויות לחימה משולבות).

ההטלה אל הקרקע כאמצעי להשגת אחיזת בריח והכנעת היריב

להבדיל מג'ודו ההטלה אל הקרקע בג'יו ג'יטסו ברזילאי היא אמצעי בלבד ולא מטרה בפני עצמה. הובלת הקרב אל הקרקע היא שלב בדרך להשגת אחיזת בריח או חניקה המאלצות את היריב להיכנע. הפלה תוך השגת עמדת ישיבה על בטן היריב וריתוקו אל הקרקע בעזרת הברכיים, עמדה המכונה "מאונט" (Mount או רכיבה), מהווה גם בסיס לטכניקה מוכרת בקרבות MMA, "כתוש וטחן" (ground and pound) בה שומרים על המאונט תוך הנחתת מהלומות אגרוף מלמעלה על היריב.

אימוני ג'יו ג'יטסו ברזילאי באקדמית Hajime מיועדים לא רק להקנות יכולות בתורת לחימה יעילה זו אלא גם לאפשר הטמעתן במסגרת אימונים וקרבות בסגנון MMA.